01 липня 2025 року anatomy@pdmu.edu.ua (05322) 7-48-92

До 1950 року кафедра не мала власної бази і розміщувалася в приміщеннях кафедр анатомії людини Харківського медичного інституту. З 1931 по 1937 р. за сумісництвом кафедру очолював видатний вчений-анатом, член ЦВК УРСР, лауреат премії ім. В. І. Леніна, академік Академії наук УРСР, доктор медичних наук, професор Володимир Петрович Воробйов.

В наступні роки кафедрою завідували, також за сумісництвом, доцент К. С. Філатова (1937-1941), професор Ф. А. Волинський (1940-1941), доцент Н. А. Рудинський (1941-1946), професор Р. Д. Синельников (1946-1950).

В 1950 році кафедра отримала власну базу.

В 1967 році кафедра у складі Харківського державного медичного стоматологічного інституту була переведена до м. Полтави. Спочатку розміщувалася в підвальному приміщенні адміністративного корпусу. З 1983 року кафедра розташовується на 4 поверсі морфологічного корпусу. Кафедра анатомії має гарну базу: учбові кімнати, які оснащені секційними столами, безтіньовими лампами, електрифікованими стендами. В підвальному приміщенні розміщене сховище анатомічних препаратів. Кафедра має анатомічний музей, конференц-зал, створено галерею портретів вчених-анатомів, експозицію становлення людини, виконану відомими художниками Полтави, організовано куточок Воробйова В. П. та інші інформаційні стенди.

На кафедрі оформлена меморіальна дошка з прізвищами усіх завідувачів кафедрою.

Завідувачі кафедри (Полтавський період):

Косицин Іван Іванович – доктор медичних наук, професор (1967-1973 рр.)

На кафедрі ним була створена гістохімічна лабораторія. Науковий напрямок – вивчення лімфоїдної тканини початкового відділу травної системи: слизової оболонки язика, губ, щік, привушної та під'язикової залоз. У 1967 році при переведенні інституту до м. Полтави переїхали тільки три співробітники кафедри: сам професор І. І. Косицин, асистент, кандидат медичних наук Є. М. Ковбаса і асистент Ю. П. Костиленко. Асистентами, а потім доцентами було обрано П. М. Ковтуновського та Ю. О. Максимука, асистенти – Н. А. Волобуєв та Є. В. Ковальов. При консультації та під керівництвом професора І. І. Косицина в полтавський період виконано 2 докторські та 10 кандидатських дисертацій.

Максимук Юрій Олександрович – доктор медичних наук, професор (1973-1993 рр.)

Науковий напрямок – проблеми структурної організації залоз і лімфоїдної тканини початкового відділу травної системи в поєднанні з їх мікроциркуляторним руслом. Виконано цілий ряд дисертаційних робіт з просторової організації екзокринних і ендокринних залоз. Кандидатські дисертації виконали 9 науковців і 1 докторська дисертація. Це був продуктивний науковий період становлення кафедри анатомії людини.

Дещук Тетяна Олексіївна – доктор медичних наук, професорка кафедри анатомії людини стоматологічного факультету (1993-1994 рр.)

В 1990 році Дещук Т. О. захищає докторську дисертацію «Структурно-функціональні зміни міокарда і інтрамурального нервового апарата серця в умовах експериментальної патології (інфаркт міокарда, коарктація аорти, внутрішньоперикардіальний стеноз легеневого стовбура)». Консультує виконання докторської дисертації доцента і керує трьома кандидатськими дисертаціями асистентів кафедри. За сумлінну працю була нагороджена медаллю «За доблесну працю», знаком «Відміннику охорони здоров'я».

Костиленко Юрій Петрович – доктор медичних наук, професор (1994-2006 рр.)

Костиленку Ю. П. належить пріоритет в описанні наскрізних внутрішньоклітинних отворів в стінках вивідних протоків піднебінних залоз. Широке застосування методів багатошарової двовимірної та тривимірної реконструкції дозволило здійснити розшифровку конструкції мікроциркуляторного русла слинних залоз, встановити топологічні відносини між резистивними, обмінними та ємнісними ланками мікроциркуляторного русла в структурно-функціональних одиницях екзокринних залоз. Брав участь у заснуванні лабораторії електронної мікроскопії. Під його керівництвом кафедра працювала над питаннями вивчення структурних основ функціонування слинних залоз, проблемами мікроциркуляції, структурно-функціональних одиниць залоз порожнини рота і травного каналу.

Робота в лабораторії електронної мікроскопії

(на фото зліва направо Скрипніков М. С., Костиленко Ю. П., Ковальов Є. В.).

Під керівництвом професора Костиленка Ю. П. захистили докторські дисертації 8 науковців, 22 дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук і 1 дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора філософії.

Шерстюк Олег Олексійович – доктор медичних наук, професор (2006-2024 рр.)

Науковий напрямок – стереоморфологія та структурне забезпечення функції екзокринних залоз та мікроциркуляторного русла слизових оболонок порожнини рота та внутрішніх органів. Під керівництвом професора Шерстюка О. О. захищено 5 кандидатів наук.

З 2024 року кафедрою завідує доктор медичних наук, професор Гринь Володимир Григорович. У 2021 році захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук в спеціалізованій вченій раді Д 64.600.03 при Харківському національному медичному університеті МОЗ України за темою «Морфофункціональні особливості шлунково-кишкового тракту білих щурів у нормі та при впливі кларитроміцину», шифр 14.03.01 – нормальна анатомія.

На теперішній час науковий керівник дисертації на здобуття наукового ступеня доктора філософії, аспіранта очної (вечірньої) форми навчання Максименка О. С. за темою: «Системний аналіз будови великого чепця білих щурів у нормі та при експериментальному моделюванні перитоніту».

Науковий напрямок кафедри різновекторний.

За Харківський період кафедра займалася проблемами будови залоз слизових оболонок; вегетативної нервової системи; лімфоїдних тканин початкового відділу травної системи.

За Полтавський період кафедра продовжила роботу з вивчення: периферійних органів імунної системи слизових оболонок травної системи; вивчалися проблеми розвитку жувальних м'язів; слізних залоз людини та експериментальних тварин; морфології легень в експерименті; ретенційних кіст слизової оболонки верхньощелепної пазухи; морфологічної будови похідних очеревини людини та лабораторних тварин у нормі та в експерименті.